Warning: implode(): Invalid arguments passed in /www/wwwroot/jobquiz.info/mdiscuss.php on line 336
The term 'Value' in value engineering technique refers to the __________ cost of the product. ?->(Show Answer!)
Question Set

1. The term 'Value' in value engineering technique refers to the __________ cost of the product.





Ask Your Doubts Here

Type in
(Press Ctrl+g to toggle between English and the chosen language)

Comments

Show Similar Question And Answers
QA->Assume that 20 cows and 40 goats can be kept for 10 days for Rs. If the cost of keeping 5 goats is the same as the cost of keeping 1 cow, what will be the cost for keeping 50 cows and 30 goats for 12 days?....
QA->There are 3 numbers .The product of the first and the second is The product of second and the third is The product of the first and the third is Find the numbers....
QA->A trader marks an article at 30% more than the cost price. He gives 10% discount to his customers and gains Rs. 25·50 per article. The cost price of the article is—....
QA->The ratio of cost price and selling price of a product is 20: What is the profit %....
QA->An IT term refers to allowing someone to open web pages and see web sites on the internet.....
MCQ->Chemical engineering plant cost index is used for finding the present cost of a particular chemical plant, if the cost of similar plant at some time in the past is known. the present cost of the plant = Original cost [index value at present / index value at the time of original cost was obtained] The most major component of this cost index is....
MCQ->Chemical engineering plant cost index is used for finding the present cost of a particular chemical plant, if the cost of similar plant at some time in the past is known. The present cost of the plant = original cost   x The most major component of this cost index is....
MCQ->The term 'Value' in value engineering technique refers to the __________ cost of the product.....
MCQ->In a shop 9 oranges cost as much as 5 apples, 5 apples cost as much as 3 mangoes, 3 mangoes cost as much as 12 lemons. If the cost of 12 lemons is Rs. 18, the cost of an orange is....
MCQ->Two alternatives can produce a product. First has a fixed cost of Rs. 2000 and a variable cost of Rs. 20 per piece. The second method has a fixed cost of Rs. 1500 and a variable cost of Rs. 30. The break even quantity between the two alternatives is....
Terms And Service:We do not guarantee the accuracy of available data ..We Provide Information On Public Data.. Please consult an expert before using this data for commercial or personal use | Powered By:Omega Web Solutions
© 2002-2017 Omega Education PVT LTD...Privacy | Terms And Conditions
Question ANSWER With Solution