Toggle navigation
Home
KPSC Previous Question Papers
Article Category
kerala psc
upsc
General
Popular Pages
Multiple Choice Question in കറന്റ് അഫയേഴ്സ് മേയ് 11
Multiple Choice Question in കറന്റ് അഫയേഴ്സ് - ഏപ്രില് 07
Multiple Choice Question in current-affairs-2016-12-22
Multiple Choice Question in current-affairs-2017-01-22
Multiple Choice Question in കറന്റ് അഫയേഴ്സ് - ക്വിസ് | ഡിസംബര് 05 - 12
Multiple Choice Question in കറന്റ് അഫയേഴ്സ് മേയ് 26
Multiple Choice Question in current-affairs-2017-04-27
Multiple Choice Question in biochemistry-structure-and-properties-of-peptides
Multiple Choice Question in biochemical-engineering-fluid-flow
Multiple Choice Question in current-affairs-2017-05-07
Question Answer Bank
Multiple Choice Question Bank
Question Answer Category
Multiple Choice Question Category
Home
->
Multiple Choice Questions
Question Set
logical reasoning logical problems
1. Three pencils cost the same as two erasers. Four erasers cost the same as one ruler. Pencils are more expensive than rulers. If the first two statements are true, the third statement is
(A): false
(B): true
(C): uncertain
Previous Question
Show Answer
Next Question
Add Tags
Report Error
Show Marks
Ask Your Doubts Here
Type in
(Press Ctrl+g to toggle between English and the chosen language)
Post reply
Comments
By: guest on 02 Jun 2017 01.28 am
Rulers are the most expensive item.
Show Similar Question And Answers
QA->A statement followed by two assumptions I and II is given. You have to consider the statement to be true even if it seems to be at variance from commonly known facts. You are to decide which of the given assumptions can definitely be drawn from the given statement. Indicate which one of the four given alternatives is correct ? Statement : If more encouragement is given to Sports, Indians will win more gold medals at the Olympic Games. Assumptions : I. Indians do not win gold medals. II. More enc....
QA->Two statements are given followed by two conclusions I and II. You have to consider the two statements to be true even if they seem to be at variance from commonly known facts. You have to decide which one of the given conclusions is definitely drawn from the given statements. Statement : All virtuous persons are happy. No unhappy person is virtuous. Conclusions : I. Happiness is related to virtue II. Unhappy person is not virtuous.....
QA->In an examination of mathematics Rajesh obtained more marks than the total marks obtained by Rahim and Sabu. The total marks obtained by Rahim and Saji was more than the Rajesh’s. Rajesh obtained more marks than Saji, Reenu obtained more marks than Rajesh. Who amongst them obtained the....
QA->Geethu purchased 12 pencils and 8 pens for Rs.Neethu purchased 5 pencils and 10 pens for Rs.105,From the same trader,at the same rate,What is the price of one pencil?....
QA->Assume that 20 cows and 40 goats can be kept for 10 days for Rs. If the cost of keeping 5 goats is the same as the cost of keeping 1 cow, what will be the cost for keeping 50 cows and 30 goats for 12 days?....
MCQ->Three pencils cost the same as two erasers. Four erasers cost the same as one ruler. Pencils are more expensive than rulers. If the first two statements are true, the third statement is....
MCQ->Statements: All the books are pencils. No pencil is eraser. Conclusions: All the pencils are books. Some erasers are books. No book is eraser. Some books are erasers.
....
MCQ->Blueberries cost more than strawberries. Blueberries cost less than raspberries. Raspberries cost more than strawberries and blueberries. If the first two statements are true, the third statement is....
MCQ->Fact 1: Eyeglass frames cost between $35 and $350. Fact 2: Some eyeglass frames are made of titanium. Fact 3: Some eyeglass frames are made of plastic. If the first three statements are facts, which of the following statements must also be a fact? I: Titanium eyeglass frames cost more than plastic frames. II: Expensive eyeglass frames last longer than cheap frames. III: Only a few eyeglass frames cost less than $35.....
MCQ->Statements : All erasers are sharpeners. All sharpeners are pencils Some pencils are pens Conclusions : No eraser is a pen. All pencils are sharpeners....
×
×
Type The Issue
×
Your Marks
Terms And Service:We do not guarantee the accuracy of available data ..We Provide Information On Public Data.. Please consult an expert before using this data for commercial or personal use | Powered By:Omega Web Solutions
© 2002-2017 Omega Education PVT LTD...
Privacy
|
Terms And Conditions
Question ANSWER With Solution