Toggle navigation
Home
KPSC Previous Question Papers
Article Category
kerala psc
upsc
General
Popular Pages
Multiple Choice Question in aptitude-area
Multiple Choice Question in non-verbal-reasoning-grouping-of-images
Multiple Choice Question in aptitude-compound-interest
Multiple Choice Question in engineering-mechanics-kinetics-of-a-particle-impulse-and-momentum
Multiple Choice Question in 035/2016
Multiple Choice Question in electronic-devices-bipolar-junction-transistors
Question Answer in
Multiple Choice Question in database-database-redesign
Question Answer in malayalam-kerala-psc-questions
Multiple Choice Question in malayalam-kerala-psc-questions
Multiple Choice Question in current-affairs-2017-03-05
Question Answer Bank
Multiple Choice Question Bank
Question Answer Category
Multiple Choice Question Category
Home
->
Multiple Choice Questions
Question Set
civil engineering upsc civil service exam questions
MCQ Practice 14050 Questions
1. Geethu purchased 12 pencils and 8 pens for Rs.124. Neethu purchased 5 pencils and 10 pens for Rs.105, from the same trader, at the same rate. What is the price of one pencil?
(A): (A) Rs.5.00
(B): (B) Rs.8.00
(C): (C) Rs.9.00
(D): (D) Rs.4.50
Previous Question
Show Answer
Next Question
Add Tags
Report Error
Show Marks
Ask Your Doubts Here
Type in
(Press Ctrl+g to toggle between English and the chosen language)
Post reply
Comments
Show Similar Question And Answers
QA->Geethu purchased 12 pencils and 8 pens for Rs.Neethu purchased 5 pencils and 10 pens for Rs.105,From the same trader,at the same rate,What is the price of one pencil?....
QA->30 pens and 75 pencils were purchased for Rs. If the average price of apencil was Rs. 00, find the average price of a pen.....
QA->Ram bought a Bag at 20% discount on its original price. He sold it with 40% increase on the price he bought it. The new price is by what percent more than the original price....
QA->if 11 pencil are bought for Rs.10 and are sold at the rate at 10 pencils for Rs 11, then the profit percentage....
QA->A trader marks an article at 30% more than the cost price. He gives 10% discount to his customers and gains Rs. 25·50 per article. The cost price of the article is—....
MCQ->Geethu purchased 12 pencils and 8 pens for Rs.124. Neethu purchased 5 pencils and 10 pens for Rs.105, from the same trader, at the same rate. What is the price of one pencil?....
MCQ->Geethu purchased 12 pencils and 8 pens for Rs.Neethu purchased 5 pencils and 10 pens for Rs.105,From the same trader,at the same rate,What is the price of one pencil?....
MCQ->Geethu purchase 8 pencils and 10 pens for Rs.122. Neethu purchased 6 pencils and 8 pens for Rs.132, from the same trader, at the same rate. What is the price of one pen ?....
MCQ->Statements: Some pens are books. Some books are pencils. Conclusions: Some pens are pencils. Some pencils are pens. All pencils are pens. All books are pens. ....
MCQ->Statements: Some books are pens. No pen is pencil. Conclusions: Some pens are books. Some pencils are books. Some books are not pencils. All pencils are books. ....
×
×
Type The Issue
×
Your Marks
Terms And Service:We do not guarantee the accuracy of available data ..We Provide Information On Public Data.. Please consult an expert before using this data for commercial or personal use | Powered By:Omega Web Solutions
© 2002-2017 Omega Education PVT LTD...
Privacy
|
Terms And Conditions
Question ANSWER With Solution